Biznis plan i njegovi sastavni dijelovi

Biznis planovi koji se sačinjavaju na našoj stranici, dijele se na četiri vrste biznis planova i to:

Mini biznis planovi – 20 – 25 stranica
Medium biznis planovi – 30 – 35 stranica
Maxi biznis planovi – 40 – 45 stranica
Premium biznis planovi – Više od 50 stranica

Sastavni dijelovi biznis plana

1. OSNOVNI PODACI O KOMPANIJI, OSNIVAČU I BIZNISU – Navedeni dio donose osnovne podatke o komapniji, šta je njen osnovni biznis, koje joj je osnovno tržište, odnosno, ukoliko se radi o start – up projektu, šta treba da bude biznis kompanije koja tek treba da se osnuje, na kojim tržištima planira učestvovati. Također, za potrebe apliciranja sa biznis planom za poticaje državnih organa, inostranih fondova ili aplikacije za kreditna sredstva navedeno poglavlje donosi i najosnovnije podatke o preduzetniku koji mogu biti značajni za dobijanje sredstava. Ukoliko se radi o postojećoj kompaniji ovo poglavlje donosi i kratak pregled dosadašnjeg poslovanja iste. Nastavak poglavlja donosi pregled misije i vizije preduzeća i njegovu SWOT matricu.

1.1. Misija, Vizija – Navedeni dio biznis plana donosi pregled misije i vizije postojećeg odnosno budućeg preduzeća, odnosno šta je trenutni ili prvobitni biznis kompanije a šta kompanija treba da postigne u budućnosti.

1.2. SWOT matrica – Navedeno poglavlje donosi pregled internih i eksternih dimenzija preduzeća. Navedenom matricom vrši se upoređivanje internih elemenata, iste a to su snage i slabosti preduzeća koje postoji, odnosno pretpostavljene snage i slabosti preduzeća koje tek treba da se osnuje ili je u fazi osnivanja, sa elementima iz okruženja a to su prilike i prijetnje.
Na osnovu faktora koji čine ovu matricu vrši se uparivanje istih i formiranje osnovnih strategija ( npr. korištenjem vlastitih snaga iskoristiti prilike iz okruženja). 

2. LINIJA PROIZVODA / USLUGA– predstavlja proizvodni ili uslužni miks postojeće ili planirane kompanije. Ukoliko je riječ o postojećoj kompaniji navedeno poglavlje donosi kraću analizu o tome koliko je koji proizvod / usluga do sada bio značajan za sveukupno poslovanje kompanije, dok ukoliko se radi o start – up projektu navedeno poglavlje treba da objasni planirani značaj određenog proizvoda / usluge za poslovanje preduzeća. 

3. TRŽIŠTE –  Ovo poglavlje donosi pregled trenutnog stanja na tržištu određenog proizvoda / usluge, ko su najznačajniji učesnici na navedenom tržištu ( u državi, regionu, Europi i Svijetu), koji faktori utiču na navedeno tržište i slično.

Ukoliko se izrađuje biznis plan za postojeće preduzeće kroz ovo poglavlje biće predstavljen i trenutni položaj preduzeća na tržištu.

Nastavak poglavlja donosi informacije i analizu o privrednoj grani u kojoj preduzeće treba da posluje, okruženju sa kojim će se susresti, ključne konkurente i najvjerovatnije dobavljače osnovnih dobara neophodnih za nesmetano odvijanje poslovnih procesa. 

3.1. Analiza tržišta – Rezultati istraživanja tržišta, da li je ono podjeljeno na segmente i koji su to segmenti, šta karakterište koji segment, a sve ovisno o željama naručioca biznis plana. Također, poglavlje donosi i pretpostavke o budućim kretanjima na navedenom tržištu da li se radi o tržištu u nastanku, usponu ili tržištu koje ide prema nestajanju.

3.2. Analiza privredne grane i okruženjaPoglavlje se nastavlja na prethodno poglavlje obzirom da nakon analize stanja na tržištu na kojem kompanija učestvuje, planira učestvovati ili planira povećati svoje učešće kroz ovo poglavlje se analizira grana poslovanja te okruženje u kojem se nalazi ili će se nalaziti.

Analiza grane poslovanja kompanije vrši se kroz neki od dokazanih naučnih modela poput, na primjer, Porterovog modela analize granja poslovanja, dok se analiza okruženja također vrši kroz neki od poznatih naučnih modela, kao na primjer PESTLE model. Modeli analize grane poslovanja i analize okruženja ne moraju biti konačni već se mogu pojedinačno dogovoriti sa klijentom.

3.3. Analiza konkurencije i ključnih dobavljača – Pregled najznačajnijih konkurenata na tržištu ( lokalnom, regionalnom, globalnom) i ključnih dobavljača ovisno o tome koje su robe ili usluge najznačajnije za nesmetano odvijanje poslovnih procesa u kompaniji ili koje najviše utiču na kvalitet i cijenu koštanja proizvoda/usluge. 

4. MARKETING – Kroz analizu budućeg ili trenutnog marketing miksa preduzeća daju se preporuke kako bi on trebao da izgleda ili šta se na postojećem može izmjeniti. Poglavlje se oslanja na predstavljene informacije iz poglavlja o tržištu i na osnovu njega se daje prikaz budućeg izgleda marketinga u kompaniji. Nastavak poglavlja donosi i najoptimalniju marketing strategiju ovisno o tržištu te resursima i ambicijama kompanije. 

4.1. Marketing miks preduzećapoglavlje donosi pregled osnovnih elemenata marketing miksa poznatih i kao „4P“ ( Proizvod /usluga, cijena, promocija i distribucija). Ako se radi biznis plan za postojeće preduzeće kroz poglavlje će biti analizirano trenutno upravljanje marketinškim aktivnostima.

Za obje moguće vrste korisnika, postojeća i planirana preduzeća, analiziranjem kapaciteta, tržišta na kojem planiraju nastupati kroz navedeno poglavlje biće predstavljen najadekvatniji način upravljanja marketing miksom kompanije.

4. 2. Marketing strategije za nastup na tržištu – Navedeni dio biznis plana obuhvata upravljanje marketing strategijom preduzeća. Ukoliko se radi o novoosnovanoj firmi ovo poglavlje daće prijedlog koju marketinšku strategiju je potrebno koristiti ovisno o pretpostavljenim početnim kapacitetima ( finansijskim, tehnološkim i drugim) preduzeća koje se osniva.

Ukoliko je u pitanju postojeća kompanija ovo poglavlje donosi pregled trenutnog upravljanja marketing strategijom, po potrebi analizu i revidiranje iste te adekvatnost trenutne marketing strategije za aktivnost preduzeća koja je tema biznis plana.

5. REALIZACIJA BIZNIS PLANA – Na osnovu prethodno predstavljenih podataka o kompaniji, o biznisu o stanju na tržištu i okruženju ovo poglavlje donosi pregled aktivnosti za realizaciju poslovnog poduhvata koji je tema biznis plana. 

5.1. Organizacija poslovnog procesa i potrebe za radnom snagomNavedeno poglavlje namjenjeno je primarno preduzećima koja se tek osnivaju, start – up preduzeća, kako bi se istima dao prijedlog organizacije poslovnih procesa za preduzeće u nastanku. Navedeno poglavlje donosi i pregled predviđenih potreba za ljudskim resursima za poslovni poduhvat koji je tema biznis plana. Također, ovisno o želji kupca, kroz navedeno poglavlje može se izvršiti i analiza trenutne organizacije poslovnih procesa u preduzeću.

5.2. Analiza početnih investicija ( Stalna i obrtna sredstva)Navedeno poglavlje donosi pregled potrebnih investicija u fizički ( oprema, građevinski objekti, opremanje kancelarijskog prostora i slično) i radni kapital ( sirovine, druge zalihe, početna gotovina i slično) neophodan za otpočinjanje poslovnog procesa ukoliko je start up preduzeće u pitanju, odnosno investicija u nove pogone ukoliko je postojeće preduzeće u pitanju.

5,3, Analiza izvora finansiranja – Na osnovu informacija o potrebnom početnom kapitalu daje se osvrt na različite mogućnosti finansiranja cjelokupne investicije, ukoliko klijent nije u stanju da uradi isto iz vlastitih izvora.

Kroz ovo poglavlje pružaju se informacije o očekivanim kamatnim stopama ukoliko se poslovni poduhvat planira finansirati iz kreditnih sredstava te se daje okvirna procjena o mogućnostima privlačenja vanjskih investitora u sam projekat Pruža se informacija o mogućnostima apliciranja za bespovratna sredstva iz javnih ( budžeti općina, gradova, kantona, entiteta i država) ili međunarodnih izvora ( EU, IPA, UNDP fondovi).

6. OČEKIVANI REZULTATI BIZNISA – Na osnovu svega prethodno predstavljenog ovo poglavlje donosi očekivane rezultate poslovnog poduhvata u kratkoročnoj budućnosti. 

6.1. Projekcije prihoda i rashodaKroz ovo poglavlje se, na osnovu ranije predstavljenih pokazatelja, daju pretpostavke budućih najznačajnijih prihoda i rashoda za novoformirana preduzeća, odnosno očekivane promjene u prihodima i rashodima ukoliko su u pitanju postojeće kompanije. Projekcije se daju uglavnom za naredne 2-3 godine, te se pravi planirani bilans uspjeha za naredne dvije godine.

6.2. Mogući scenariji poslovnog poduhvata – Obzirom na nemogućnost potpuno tačnog predviđanja budućih dešavanja na tržištu, regionalnom i globalnom okruženju i drugim eksternim aspektima na koje preduzeće ne može uticati kroz ovo poglavlje se daje nekoliko najvjerovatnijih mogućnosti, odnosno scenarija nivoa uspjeha poslovnog poduhvata te se daje preporuka postupanja za svaki pojedinačni scenario.

6.3. Trogodišnji plan aktivnosti – Ovisno o želji klijenta, otvorena je mogućnost davanja sažetka planiranih aktivnosti u trogodišnjem periodu ukoliko poslovni poduhvat koji je tema biznis plana ostvari sve planirane strateške ciljeve. Navedeno poglavlje dolazi kao kratak pregled preporučenih aktivnosti daljeg širenja obima poslovnih aktivnosti uz pretpostavku ostvarivanja temeljnih ciljeva biznis plana.

6.4. Dinamički plan budućih aktivnosti – Na osnovu trogodišnjeg plana aktivnosti, ovisno o želji klijenta, sačinjava se dinamički plan budućih aktivnosti sa okvirnim rokovima realizacije istih. 

7. DRUŠTVENA ODGOVORNOST – UTICAJ NA ŠIRU ZAJEDNICU – Navedeno poglavlje dolazi opciono, ovisno o želji kupca, a konkretno obrađuje uticaj uspjeha poslovnog poduhvata na širu zajednicu, odnosno okruženje. Navedena stavka može imati značaj ukoliko preduzeća apliciraju za bespovratna sredstva kod inostranih organizacija.

Visits: 4911 Visits: 12

Edinadmin

Edin Bučo je vlasnik i administrator stranice. Rođen je 1993. godine u njemačkom gradu Konstanzu. Ima zvanje magistra menadžmenta. Prvi ciklus ekonomskom fakulteta u Sarajevu je završio 2016. godine diplomiravši na temu " Mogućnosti izvoza električne energije u Mađarsku - Primjer JP Elektroprivreda", dok je 2018. godine uspješno završio drugi ciklus studija na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu sa temom magistarskog "Održivost sportskih dvorana nakon velikih sportskih takmičenja - Potencijali Olimpijske dvorane Zetra". Također je i vlasnik certifikata za internog revizora - smjer Privreda. Tokom svoje dosdašnje karijere radi na poslovima interne revizije, a prije nastanka ove stranice lično je sačinio nekoliko biznis planova.