Od poslovne ideje počinje čitavo vaše poslovanje. Uspjeh vaše ideje zavisi od mnogo faktora. Konkretizacija ideje stavljanjem na papir mogu se sagledati njene prednosti, kao i mogući nedostaci koji se na vrijeme mogu otkloniti te rizici na koje treba biti pravovremeno pripremljen.
Nestabilno poslovno okruženje današnjice kao imperativ stavlja dobro planiranje poslovanja s ciljem izbjegavanja neuspjeha ili barem reduciranja vjerovatnoće istog.. Najbolji način izbjegavanja ili umanjenja rizika neuspjeha je dobro napisani biznis (poslovni) plan. Plan nije garant uspeha, ali svakako umanjuje šanse za neuspjeh Značajno je manji trošak vremena/novca koji se izdvaja za biznis plan kojim se zaključuje da određeni biznis nema perspektivu u odnosu na pokretanje tog biznisa i dolaska do istog saznanja nakon godinu ili dvije poslovanja i gubitaka.
Biznis plan daje odgovor na to šta će preduzetnik raditi, kakav je proizvod koji će proizvoditi/usluga koju će pružati, koje mu je ciljno tržište, ko predstavlja njegovu konkurenciju (uz njene najznačajnije karakteristike), te kako će finansirati svoj poslovni projekat. Ovim dokumentom se definiše strategija poslovanja, kao i opravdanost ulaska u poslovni projekat. Čak za već imate razvijen posao, biznis plan pomaže da provjerite u kom pravcu ide realizacija poslovne ideje, da li se racionalno koriste raspoloživa sredstva I da li se planirani ciljevi ostvaruju prema planu poslovanja. Drugim riječima, biznis plan pruža preduzetniku pogled na već postojeći biznis iz sasvim druge perspektive.
Dobro napisan biznis plan je od presudnog značaja i prilikom podnošenja zahteva za dobijanje finansijskih sredstava kako od banaka ili od investitora. Nije rijetkost da najbolje ideje ne dobiju finansijsku podršku, već dobiju ideje koje su dobro prezentovane kroz detaljan i dobro urađen biznis plan.
Biznis plan se ne mora uvijek ostvariti. Teško je zamislivo da je moguće predvidjeti sva buduća kretanja koja utiču na veličine iskazane u biznis planu. Poslovno okruženje i ljudska priroda pune su neizvesnosti, što zahtjeva da biznis plan bude fleksibilan i prilagodljiv promjenama u životnom i poslovnom okruženju.
Jedna od zabluda koja se često javlja jeste da je biznis plan neophodan samo velikim kompanijama sa ozbiljnim ulaganjima. Čak i mali biznis uz minimalna ulaganja može vremenom postati ozbiljan i veliki biznis, ako ima jasan poslovni cilj i put kojim se razvija.
Poslovni plan treba da odgovori na pitanja šta će i zašto preduzeće raditi, za koga i gdje će raditi, sa kojim sredstvima će raditi i kako će doći do tih sredstava, koliko radnika je potrebno da bi obavili posao, kako i po kojoj cijeni proizvod ili usluga biti plasirani na tržište, ko su glavni konkurenti i koje su njihove prednosti , koji je očekivani profit od prodaje, koje su očekivane promjene ili mogući problemi u budućnosti i kako se ti problemi mogu riješiti.
Posebnu pažnju treba obratiti na dio u biznis planu koji se odnosi na vas kao vlasnika, koja je vaša lična motivacija, vaše obrazovanje, radno iskustvo, koja je vaša vizija i misija poslovnog poduhvata. Ostavljanje ličnog traga u vašoj poslovnoj ideji bitno može da utiče na potencijalne investitore.
Neophodno je da biznis plan sadrži:
- UVODNI DIO – u ovom delu su osnovni podaci o preduzeću: naziv, pravna forma poslovanja, sjedište, vlasnička struktura sa imenima vlasnika, kontakt, brojevi računa, imena menadžera, i dr.
Ovo je i kratak prikaz ciljeva biznis plana sa argumentima koji dokazuju realne mogućnosti preduzeća koje će dovesti do ostvarivanja ciljeva.
- OPIS POSLOVNE AKTIVNOSTI PREDUZEĆA – podrazumijeva uopšten prikaz proizvoda/usluga, delatnost i privrednu granu u kojoj preduzeće posluje, istorijat firme, menadžment, ciljeve, finansijski plan;
- ANALIZA TRŽIŠTA I MARKETING – obuhvata analizu novog proizvoda, analizu povećanja proizvodnje postojećeg asortimana, analizu tržišta, analizu konkurencije, plan prodaje, marketing strategiju;
- ISTRAŽIVANJE, DIZAJN, RAZVOJ I PROIZVODNJA – ovaj element biznis plana prikazuje plan fizičkog obima proizvodnje, struktura proizvodnje, analiza lokacije, potrebna oprema i sredstva za rad, troškovi proizvodnje, dobavljači, transport, radna snaga;
- MENADŽMENT – ovaj dio biznis plana je bitan element jer predstavlja menadžere i ljude sa kojima oni rade što je bitna stavka u predstavljanju preduzeća potencijalnim investitorima;
- ANALIZA – to je postupak da se identifikuju snage, slabosti, šanse i opasnosti u poslovanju preduzeća. Predmet SWOT analize može biti cjelokupno preduzeće ili pojedini njegovi dijelovi, proizvodi itd.
- FINANSIJSKA ANALIZA – bilans stanja, bilans uspeha i protok gotovine.
Finansijski analiza treba da pruži odgovore na sljedeća pitanja: Koliko je novaca neophodno za otpočinjanje biznisa? Koja je prelomna tačka rentabilnost biznisa? Koji je planirani bilans uspeha? Koji je planirani bilans stanja? Kakav je plan novčanih tokova? Koja su predviđanja profita?
Dobar biznis plan predstavlja dobar temelj vašeg posla.